Pracovná prilba: kompletný návod ako vybrať

Pracovné prilby, tiež nazývané aj pracovné helmy, sú ochranné pracovné pomôcky na ochranu hlavu. Pracovné prilby chránia pred padajúcimi predmetmi a ich následkami ako sú napríklad poškodenie mozgu či fraktúra lebky. Ako vybrať pracovnú prilbu a aké typy poznáme?

Čo je pracovná prilba?

Pracovná prilba je osobných ochranných pracovných prostriedok (tzv. OOPP), ktorého hlavnou úlohou je ochrániť hlavu, resp. užívateľa pred poranením hlavy. Keďže býva poranenie hlavy často fatálne, v určitých segmentoch je nosenie prilby povinné. Predovšetkým stavebníctvo, baníctvo a podobný ťažký priemysel.

Zákony a normy v pracovných prilbách

Vybaviť zamestnanca riadnym pracovným odevom alebo osobným ochranným prostriedkom dáva zamestnávateľovi za povinnosť Zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, konkrétne §. 6 ods. 2, v ktorom sa píše:

"Na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prostredníctvom osobných ochranných pracovných prostriedkov je zamestnávateľ povinný:

  • vypracovať zoznam poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev vyplývajúcich z pracovného procesu a z pracovného prostredia,
  • bezplatne poskytovať zamestnancom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, potrebné účinné osobné ochranné pracovné prostriedky a viesť evidenciu o ich poskytnutí,
  • udržiavať osobné ochranné pracovné prostriedky v používateľnom a funkčnom stave a dbať o ich riadne používanie"

To, aké OOPP zamestnanec potrebuje, si určuje firma sama, resp. určí bezpečnostný technik. Iné prostriedky potrebuje skladník v malej prevádzke, iné lešenári na stavbe. Tieto povinnosti doplňuje aj Nariadenie vlády č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov.

EN 397 - základná norma pre pracovnú prilbu

Základná norma, ktorá definuje vlastnosti pracovnej prilby je STN EN 397. Norma STN EN 397 je slovenskou verziou európskej normy EN 397 a špecifikuje požiadavky na bezpečnostné prilby používané v priemysle. Táto norma je určená na ochranu používateľov pred padajúcimi predmetmi a mechanickými nárazmi, ktoré by mohli spôsobiť poranenia hlavy, ako sú fraktúry lebky alebo poškodenie mozgu.

Základné požiadavky normy STN EN 397 zahŕňajú:

  • Tlmenie nárazov v zvislom smere: prilba musí byť schopná absorbovať energiu nárazu
  • Odolnosť proti prieniku ostrého predmetu: prilba musí odolať preniknutiu ostrých predmetov
  • Odolnosť voči plameňu: prilba musí byť schopná odolávať plameňu
  • Remienok pod bradu: musí sa uvoľniť pri sile medzi 150N a 250N, aby sa predišlo škrteniu pri náraz

Prilba certifikovaná podľa normy EN 397 môže spĺňať tieto požiadavky, nejde však o povinné požiadavky. Jedná sa o doplnkovú prídavnú ochranu:

  • Veľmi nízke teploty (–20 °C alebo –30 °C)
  • Veľmi vysoké teploty (+150 °C)
  • Elektrická izolácia (440 V)
  • Roztavený kov (MM)
  • Bočná deformácia

EN 50365 - elektro-izolačné prilby

Norma EN 50365 sa týka elektricky izolačných prilieb určených na prácu v prostredí s nízkym a stredným napätím. Táto norma stanovuje požiadavky na prilby, ktoré chránia pred nebezpečenstvom úrazu elektrickým prúdom v prostredí, kde napätie nepresahuje 1000 V AC alebo 1500 V DC.

Prilby normované EN 50365 spĺňajú požiadavky:

  • Všetky prilby musia spĺňať aj požiadavky podľa normy EN 397
  • Ochrana proti striedavému napätiu (AC) do 1 000 V alebo jednosmernému napätiu (DC) do 1 500 V
  • Izolačné prilby nesmú obsahovať žiadne vodivé časti
  • Vetracie otvory (ak sú k dispozícii) musia byť vyhotovené tak, aby nemohlo dôjsť k neúmyselnému kontaktu s dielmi pod napätím

EN 12492 - prilby pre horolezcov aj lešenárov

Norma EN 12492 stanovuje požiadavky na prilby pre horolezcov, ktoré zabezpečujú adekvátnu ochranu a funkčnosť pre lezcov. Kľúčové aspekty tejto normy sú:

  • Zorné pole: Dizajn prilby nesmie obmedzovať zorné pole používateľa, čo zaisťuje bezpečnosť a použiteľnosť
  • Rozsah pokrytia: Prilba by mala pokrývať všetky nevyhnutné časti hlavy, aby poskytovala komplexnú ochranu
  • Tlmenie nárazov: Prilby sú testované na tlmenie nárazov tak, že sú vystavené nárazom padajúcich telies. Zahŕňa to nárazy v prednej, bočnej a zadnej časti prilby, pričom sa používajú ploché a polguľovité úderníky. Prenesená sila nesmie presiahnuť 10 kN
  • Odolnosť voči prierazu: Prilby musia poskytovať ochranu proti prierazu ostrými predmetmi. To sa testuje pádom 3 kg kužeľovitého úderníka z výšky 1 meter, pričom žiadny kontakt medzi hlavou a prilbou nesmie nastať
  • Účinnosť retenčného systému: Testuje sa pevnosť a účinnosť retenčného systému (popruhov), aby prilba zostala pevne na hlave aj pri náraze. Popruhy sú testované na statické a dynamické zaťaženie, pričom sa meria ich roztiahnutie a účinnosť pri zadržiavaní prilby na hlave

EN 812 - bezpečnostné čiapky a šiltovky

Táto norma je určená pre bezpečnostné čiapky, ktoré majú chrániť používateľa pred účinkami nárazov hlavou o tvrdé, nepohyblivé predmety, čo môže spôsobiť tržné rany alebo iné povrchové zranenia. Tieto čiapky nie sú určené na ochranu pred padajúcimi alebo vrhnutými predmetmi, ani pred pohyblivými alebo zavesenými bremenami.

Aký je rozdiel medzi bezpečnostnou prilbou a šiltovkou? Prilba Vás ochráni vtedy, keď Vám niečo padne na hlavu. Čiapka Vás o ochráni vtedy, keď hlavou o niečo narazíte.

Typy pracovných prilieb

Podľa predchádzajúcich noriem môžeme prilby rýchlo rozdeliť do základných kategórií, ako sú štandardné základné prilby, prilby pre elektrikárov, prilby pre horolezcov a pracovné šiltovky.

Pracovné prilby však vieme aj hlbšie rozdeliť podľa typu prevedenia a prídavnej ochrany:

Symboly na pracovnej prilbe - vysvetlenie a príklady

Vo vnútornej strane prilby nájdeme množstvo štítkov a označení. Prilby takto samozrejme musia byť označené a často sa tu nachádzajú aj dôležité symboly, ako napr. živnosť. Čo všetko sa tu nachádza?

Pracovné prilby symboly
Pracovné prilby symboly

Na prilbách nájdeme najčastejšie výrobcu, popr. modelový typ, normu, certifikácie, ale aj životnosť (dátum výroby). Životnosť pracovnej prilby sa pohybuje v rozpätí 3 - 5 rokov a ovplyvňuje ju niekoľko faktorov. Predovšetkým to je vystavenie slnku a UV žiareniu (ktoré môže urýchliť degradáciu plastových materiálov), kontakt s chemikáliami, extrémne teploty, alebo samozrejme fyzické poškodenie. Poškodená alebo naštrbená prilba by sa mala okamžite vymeniť, nakoľko už nedokáže na 100% plniť svoj účel.

Na čo sa zamerať pri výbere pracovnej prilby?

Materiál

Väčšina prilieb je z plastových materiálov, aby bola zachovaná nízka váha a kvalitná odolnosť. Stretneme sa tak s materiálmi ako ABS, HDPE, PVC či Polykarbonát. Úroveň ochrany poskytujú všetky rovnakú, jedná sa tak len o malé rozdiely vo váhe.

Pohodlie pre hlavu

Všeobecne platí, že s vyššou cenou úmerne rastie aj pohodlie. Kvalitnejšie prilby totiž ponúkajú vyššie pohodlie vo vnútri prilby a prepracovanejší hlavový kríž. Všímať si môžete aj uchytenie hlavového kríža, ktoré môže byť 4-bodové, 6-bodové alebo aj 8-bodové.

Spôsob zapínania

Medzi dnešné štandardy už platí tzv. zapínanie na koliesko. Teda otočný systém, kedy otočením na jednu stranu prilbu doťahujete, a otočením na druhú stranu zasa uvoľňujete. Na lacnejších prilbách sa môže nachádzať klasický račňový systém s manuálnym nastavením veľkosti.

Vetracie otvory

Vlastnosť pre náročnejších zákazníkov, no pri výbere prilby sledujte aj jej konštrukciu, resp. či ponúka nejaké vetracie otvory na lepšie prúdenie vzduchu. Drahšie prilby majú dokonca možnosť otvárať a zatvárať tieto otvory.

Doplnková výbava

V prípade, že plánujete prilbu vybaviť aj doplnkovým príslušenstvom, tak sa predom ubezpečte, že to daná prilba ponúka. Kvalitnejšie prilby ponúkajú možnosť a priestor na dodatočné pridanie napr. chráničov sluchu, tvárového štítu alebo pripevnenie čelovky.

Farba

Nemenej dôležitá vlastnosť je aj farba. Či už potrebujete zladiť firemné farby alebo hľadáte kontrastnú farbu do určité pracovného prostredia, tak pri výbere zvážte aj farbu prilby. Aké farby aktuálne ponúkame?

Cena

Ako pri všetkom, cena je alfa a omega. V našej ponuke nájdete prilby do 10 € po 100 € a cena závisí predovšetkým od materiálov a ponúkanej výbavy. Pri filtrácií produktov môžete použiť zoradenie produktov podľa ceny a prilby zoradiť od najlacnejšej alebo naopak, od najdrahšej.

Značka

Dôležitá je aj značka, resp. výrobca. Sú značky, ktoré sa špecializujú na prilby a vyrábajú dokonalú ochranu hlavy. Medzi popredných svetových výrobcov patrí určite talianska značka Kask. Na našom trhu však dominujú domáce značky ako Cerva, Ardon, Uvex alebo 3M.

Rada na záver

Výhodou vyššie spomínaných noriem je fakt, že všetky pracovné prilby musia spĺňať rovnaké bezpečnostné štandardy. Inak povedané, ochránia Vás všetky rovnako. Rozdiel je iba v tom, aký typ Vám lepšie sadne a čo všetko od prilby očakávate.

S výber Vám však radi poradíme. Navštívte aj našu B2B sekciu Pracovné odevy pre firmy, kde Vám obratom vypracujeme cenovú ponuku, nielen na prilby.